Saeimas Prezidijam

 

     .06.2005.

9/8 -

 

 

 

 

          Saeimas Prezidijam

 

 

          Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz iekļaut Saeimas nākamās ārkārtas sēdes darba kārtībā likumprojekta "Grozījumi likumā "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām""   (Reģ. nr.1269) izskatīšanu pirmajā lasījumā.

          Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šā gada 21. jūnija komisijas sēdē izskatīja likumprojektu  "Grozījumi likumā "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām""   (Reģ. nr.1269)  (Dok. nr.4384, 4384A)         un pieņēma lēmumu atbalstīt minēto likumprojektu izskatīšanai Saeimas sēdē pirmajā lasījumā.

          Komisija ierosina atzīt minēto likumprojektu par steidzamu.

 

 

 

          Ar cieņu,

komisijas priekšsēdētājs

 

 

Dzintars Jaundžeikars

                

 

 

 

 

Likumprojekts

 

Grozījumi likumā "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām"

 

Izdarīt likumā "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 12./13.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 23.nr.; 2002, 7.nr.; 2003, 2.nr.; 2004, 2.nr.) šādus grozījumus:

 

1. Aizstāt visā likumā vārdus "Latvijas Vides aģentūra" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra" (attiecīgā locījumā).

 

2. Papildināt 2.panta trešo daļu aiz vārda "liegumi" ar vārdiem "aizsargājamās jūras teritorijas".

 

3. Papildināt 4.1 pantu ar otro daļu šādā redakcijā:

 

"(2) Biosfēras rezervātu teritoriju atbilstoši aizsardzības un izmantošanas mērķiem iedala funkcionālajās zonās atkarībā no tajā atļautās saimnieciskās, rekreācijas, izglītojošās vai cita veida darbības, kas nav pretrunā ar aizsardzības un izmantošanas noteikumiem un biosfēras rezervāta izveidošanas mērķi."

 

4. Papildināt likumu ar 7.1 pantu šādā redakcijā:

 

"7.1 pants. Aizsargājamās jūras teritorijas

Aizsargājamās jūras teritorijas ir vietas jūrā, kur atrodas īpaši aizsargājami biotopi un īpaši aizsargājamu sugu dzīvotnes, kā arī nozīmīgas  migrējošo putnu barošanās un ziemošanas vietas. Aizsargājamās jūras teritorijas izveido, lai nodrošinātu šo vietu saglabāšanu."

 

5.  11.pantā:

izteikt panta nosaukumu šādā redakcijā:

 

"11.pants. Priekšlikumu iesniegšana";

 

papildināt pirmo daļu ar otro teikumu šādā redakcijā:

 

"Priekšlikumus par aizsargājamās teritorijas izveidošanu fiziskas vai juridiskas personas iesniedz Valsts vides dienestā.";

 

izteikt otro daļu šādā redakcijā:

 

"(2) Mēneša laikā pēc šā panta pirmajā daļā minētā priekšlikuma saņemšanas Valsts vides dienests par to rakstveidā informē attiecīgo pašvaldību un zemes īpašnieku.";

 

izslēgt trešo un ceturto daļu.

 

6. 12.pantā:

izteikt pirmās daļas ievaddaļu šādā redakcijā:

 

"(1) Lai pieņemtu lēmumu par aizsargājamās teritorijas izveidošanu, nepieciešami šādi dokumenti:";

 

izslēgt pirmās daļas 3. un 4.punktu;

papildināt pantu ar ceturto daļu šādā redakcijā:

 

"(4) Pieņemot lēmumu par aizsargājamās teritorijas izveidošanu, kā arī teritorijas robežu, zonējuma, kategorijas vai režīma izmaiņām, ņem vērā tās  pašvaldības atzinumu, kuras administratīvajā teritorijā paredzēts izveidot aizsargājamo teritoriju."

 

7.  13.pantā:

papildināt otro daļu aiz vārdiem "dabas parkus" ar vārdiem "aizsargā­jamās jūras teritorijas";

papildināt pantu ar ceturto un piekto daļu šādā redakcijā:

 

"(4)  Aizsargājamās teritorijas robežu, zonējumu un kategoriju var mainīt, ja zinātniskie pētījumi, monitoringa dati vai aizsargājamās teritorijas apsaimniekošanas pasākumu monitorings apliecina, ka esošā kategorija, zonējums un attiecīgais aizsardzības režīms neatbilst teritorijas izveidošanas mērķiem. Valsts vides dienests mēneša laikā rakstveidā informē pašvaldības un zemes īpašniekus par plānotajām aizsargājamās teritorijas robežu, zonējuma, kategorijas vai aizsardzības režīma izmaiņām.

(5) Reģionālā vides pārvalde mēneša laikā pēc likuma vai Ministru kabineta noteikumu par aizsargājamās teritorijas izveidošanu vai zonējuma noteikšanu, vai robežu izmaiņām stāšanās spēkā rakstveidā informē zemes īpašnieku par īpašuma tiesību aprobežojumiem. Pašvaldība pēc saistošo noteikumu pieņemšanas par aizsargājamās teritorijas izveidošanu informē zemes īpašnieku par īpašuma tiesību aprobežojumiem."

 

8. Izteikt 18. un 19.pantu šādā redakcijā:

 

"18.pants. Aizsargājamo teritoriju dabas aizsardzības plāni

(1) Lai saskaņotu dabas aizsardzības, dabas resursu izmantošanas un reģiona ilgtspējīgas attīstības intereses, fiziska vai juridiska persona var izstrādāt aizsargājamās teritorijas dabas aizsardzības plānu (turpmāk – plāns). Plānā ietver zinātnisko informāciju par aizsargājamo teritoriju, pamatojumu funkcionālajam zonējumam, ja tāds nepieciešams, un nosaka vienotus visas  teritorijas apsaimniekošanas pasākumus, lai  sasniegtu tās aizsardzības mērķus.

(2) Plānu apstiprina atbildīgais ministrs. Pašvaldību izveidoto aizsargājamo teritoriju plānus izstrādā un apstiprina attiecīgā pašvaldība.

(3) Ministru kabinets nosaka plāna saturu un izstrādāšanas kārtību.

(4) Aizsargājamās teritorijas individuālos aizsardzības un izmantošanas noteikumus, kā arī valsts un reģionālās attīstības plānošanas dokumentus izstrādā un  aizsargājamo teritoriju apsaimnieko, ievērojot plānu. Plānam ir ieteikuma  raksturs.

 

19.pants. Aizsargājamo teritoriju iedalījums zonās

(1) Aizsargājamās teritorijas var iedalīt funkcionālajās zonās. Funkcionā­lajām zonām ir atšķirīgi aizsardzības un izmantošanas noteikumi.

(2) Aizsargājamās teritorijas var iedalīt šādās funkcionālajās zonās – stingrā režīma, regulējamā režīma, dabas lieguma, dabas parka, ainavu aizsardzības un neitrālā zona. Nacionālajos parkos var izveidot arī kultūrvēsturisko zonu. Aizsargājamās teritorijās var noteikt sezonas liegumus."

 

9. Izslēgt 23.pantu.

 

10. Izslēgt 25.panta sestās daļas otro teikumu.

 

11. Aizstāt 26.pantā vārdus "bezpeļņas organizācijas" ar vārdiem "biedrības un nodibinājumus".

 

12. Aizstāt 27.pantā vārdus "Vides valsts inspekcija, reģionālās vides pārvaldes" ar vārdiem "Valsts vides dienesta".

 

13.  28.pantā:

aizstāt trešajā daļā vārdus "bezpeļņas organizāciju" ar vārdiem "biedrību un nodibinājumu";

izslēgt piekto daļu.

 

14. Izslēgt 34.panta ceturto daļu.

 

15. Izslēgt 37.pantu.

 

16.  39.pantā:

izslēgt pirmajā daļā vārdus "fiziskās un juridiskās";

izslēgt pirmajā daļā vārdu "disciplinārās";


izteikt otro daļu šādā redakcijā:

 

"(2) Personu saukšana pie administratīvās atbildības vai krimināl­atbildības neatbrīvo tās no pienākuma veikt atjaunošanas darbus vai, ja atjaunošana nav iespējama, atlīdzināt zaudējumus, kas radušies videi nodarītā kaitējuma dēļ."

 

17.  43.pantā:

aizstāt otrajā daļā vārdus "atbildīgais ministrs" ar vārdiem "Ministru kabinets";

papildināt ceturto daļu aiz vārdiem "un apsaimniekošanas prasības" ar vārdiem "un plānā paredzēto darbību".

 

18. Papildināt likumu ar 44. un 45.pantu šādā redakcijā:

 

"44.pants. Kompensējošie pasākumi Eiropas nozīmes aizsargājamo  dabas teritoriju (Natura 2000) tīklam

(1) Kompensējošos pasākumus Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teri­toriju (Natura 2000) tīklam (turpmāk – kompensējošie pasākumi) veic, lai nodrošinātu paredzētās darbības vai plānošanas dokumenta negatīvo ietekmju līdzsvarošanu un teritorijas kopīgās vienotības (viengabalainības) aizsardzību un saglabāšanu.

(2)  Kritērijus, pēc kuriem nosakāmi kompensējošie pasākumi, to piemē­rošanas kārtību un prasības ilgtermiņa monitoringa plāna izstrādei un ieviešanai, nosaka Ministru kabinets.

(3) Kompensējošo pasākumu izvēles un ieviešanas, kā arī kompensējošo pasākumu ilgtermiņa monitoringa plāna izstrādes un ieviešanas izmaksas sedz paredzētās darbības ierosinātājs vai plānošanas dokumenta izstrādātājs.

(4)  Vides pārraudzības valsts birojs ziņojumu par kompensējošo pasākumu piemērošanu nosūta Eiropas Komisijai. Prasības ziņojuma saturam un ziņojuma nosūtīšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.

 

45.pants. Ziņojums Eiropas Komisijai

(1) Ziņojums Eiropas Komisijai ir informatīvs:

1) ja plāna vai projekta īstenošana nepieciešama tādu nozīmīgu sabiedrības sociālo un ekonomisko interešu nodrošināšanai, kuras saistītas ar sabiedrības veselības, drošības vai vides aizsardzības apsvērumiem un ja   ietekmētajā Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorijā (Natura 2000) ir sastopamas Sugu un biotopu aizsardzības likumam pakārtotajā normatīvajā aktā noteiktās Latvijā sastopamās Eiropas Savienības prioritārās sugas vai biotopi;


2) ja plāna vai projekta īstenošana nepieciešama ar sabiedrības veselības, drošības vai vides aizsardzības apsvērumiem nesaistītu nozīmīgu sabiedrības sociālo vai ekonomisko interešu nodrošināšanai un ja ietekmētajā Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorijā (Natura 2000) nav sastopamas Sugu un biotopu aizsardzības likumam pakārtotajā normatīvajā aktā noteiktās Latvijā sastopamās Eiropas Savienības prioritārās sugas vai biotopi.

(2) Ziņojums Eiropas Komisijai ir pamats atzinuma saņemšanai no Eiropas Komisijas, ja ietekmētajā Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorijā (Natura 2000) ir sastopamas Sugu un biotopu aizsardzības likumam pakārtotajā normatīvajā aktā noteiktās Latvijā sastopamās Eiropas Savienības prioritārās sugas vai biotopi, kā arī plāna vai projekta īstenošana  nepieciešama ar sabiedrības veselības, drošības vai vides aizsardzības apsvērumiem nesaistītu nozīmīgu sabiedrības sociālo vai ekonomisko interešu nodrošināšanai. Šādos gadījumos paredzētās darbības vai plānošanas dokumenta īstenošanu atļauj tikai pēc Eiropas Komisijas atzinuma saņemšanas."

 

19. Papildināt pārejas noteikumus ar 4., 5. un 6.punktu šādā redakcijā:

 

"4. Ministru kabinets līdz 2006.gada 1.februārim izdod likuma 18.panta trešajā daļā minētos noteikumus.

 

5. Ministru kabinets līdz 2005.gada 30.decembrim izdod likuma 43.panta otrajā daļā minētos noteikumus.

 

6. Ministru kabinets līdz 2006.gada 1.martam izdod likuma 44.panta otrajā un ceturtajā daļā minētos noteikumus."

 

20. Papildināt likumu ar informatīvu atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām šādā redakcijā:

 

"Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām

 

Likumā iekļautas tiesību normas, kas izriet no:

1) Eiropas Padomes 1992.gada 21.maija Direktīvas 92/43/EEK par dabis­ko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību;

2) Eiropas Padomes 1979.gada 2.aprīļa Direktīvas 79/409/EEK par savvaļas putnu aizsardzību."