Likumprojekts

Likumprojekts

Grozījumi Krimināllikumā

Izdarīt Krimināllikumā (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1998, 5.nr.; 2000, 12., 13.nr.; 2001, 15.nr.; 2002, 11., 16., 23.nr.; 2003, 10., 15.nr.) šādus grozījumus:

1. Aizstāt visā likumā vārdu "finansu" ar vārdu "finanšu".

2. Aizstāt 192.panta nosaukumā un tekstā vārdu "vērtspapīru" ar vārdiem "finanšu instrumentu".

3. Izteikt 193.pantu šādā redakcijā:

"193.pants. Nelikumīgas darbības ar finanšu instrumentiem un maksāšanas līdzekļiem

(1) Par finanšu instrumentu iegūšanu vai atsavināšanu savā vai citas personas vārdā, pamatojoties uz iekšējo informāciju, kā arī par tirgus manipulācijām ar finanšu instrumentiem –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem vai ar naudas sodu līdz divsimt minimālajām mēnešalgām, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(2) Par sveša finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa nolaupīšanu, iznīcināšanu, bojāšanu vai nelikumīgu izmantošanu –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

(3) Par finanšu instrumenta vai maksāšanas līdzekļa viltošanu, kā arī par šāda viltojuma izplatīšanu vai izmantošanu, ja nav šā likuma 192.pantā paredzētā nozieguma pazīmju, –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu.

(4) Par šā panta pirmajā, otrajā vai trešajā daļā paredzētajām darbībām, ja tās izdarītas atkārtoti vai lielā apmērā vai tās izdarījusi organizēta grupa, –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz piecpadsmit gadiem, konfiscējot mantu."

4. Aizstāt 193.1 un 194.panta nosaukumā un tekstā vārdu "vērtspapīrs" (attiecīgā locījumā) ar vārdiem "finanšu instruments" (attiecīgā locījumā).

 

5. Izteikt 200.pantu šādā redakcijā:

"200.pants. Dienesta noslēpumu un komercnoslēpumu saturošu ziņu neatļauta iegūšana un izpaušana, kā arī iekšējās informācijas neatļauta izpaušana

(1) Par ekonomisko, zinātniski tehnisko vai dienesta noslēpumu vai komercnoslēpumu saturošu ziņu neatļautu iegūšanu savai vai citas personas lietošanai vai izpaušanai, par šādu ziņu neatļautu izpaušanu citai personai tādā pašā nolūkā, kā arī par iekšējās informācijas neatļautu izpaušanu –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.

(2) Par šā panta pirmajā daļā norādīto ziņu nolaupīšanu –

soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām."

Likums stājas spēkā 2004.gada 1.janvārī.

 

 

 

 

Finanšu ministra vietā –

ekonomikas ministrs

J.Lujāns

 

 

 

 

Likumprojekta

 

"Grozījumi Krimināllikumā" anotācija

I. Kādēļ normatīvais akts ir vajadzīgs

1. Pašreizējās situācijas raksturojums

  

Pašreiz Krimināllikumā nav noteikta atbildība par iekšējās informācijas izmantošanas aizlieguma pārkāpumiem un par tirgus manipulāciju aizlieguma pārkāpumiem finanšu instrumentu tirgū.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas izstrādātais likumprojekts "Finanšu instrumentu tirgus likums" ievieš Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 28. janvāra Direktīvā 2003/6/EC par iekšējo informāciju un tirgus manipulācijām noteikto aizliegumu veikt tirgus manipulācijas un izmantot iekšējo informāciju. Direktīvas 2003/6/EC mērķis ir ne tikai noteikt tirgus manipulāciju un iekšējās informācijas izmantošanas aizliegumu, bet arī nodrošināt, lai dalībvalstis piemērotu pietiekami bargus sodus par šo prasību neievērošanu (skat. direktīvas preambulas 38. atkāpi un 14. pantu).

Līdz šim Finanšu un kapitāla tirgus komisija vairākkārt saņēmusi norādes no starptautiskajām organizācijām (piemēram, no Pasaules Bankas) par to, ka likumos nepieciešams paredzēt stingrākus sodus par iekšējās informācijas izmantošanas pārkāpumiem un tirgus manipulāciju aizlieguma pārkāpumiem finanšu instrumentu tirgū.

2. Normatīvā akta projekta būtība

  

Likumprojekts izstrādāts ar mērķi nodrošināt likumprojekta "Finanšu instrumentu tirgus likums" normu par tirgus manipulāciju un iekšējās informācijas izmantošanas aizliegumu ieviešanu.

Likumprojekts paredz papildināt pašreizējo Krimināllikuma 193. pantu, kas nosaka atbildību par nelikumīgām darbībām ar vērtspapīriem un maksāšanas līdzekļiem, nosakot kriminālatbildību arī par iekšējās informācijas izmantošanas aizlieguma pārkāpumiem un tirgus manipulāciju aizlieguma pārkāpumiem.

Likumprojekts paredz arī papildināt Krimināllikuma 200. pantu, nosakot atbildību par iekšējās informācijas nelikumīgu izpaušanu.

Gan 193. pantā, gan arī 192., 193.1 un 194. pantā tiek paredzēts aizstāt terminu "vērtspapīrs" ar terminu "finanšu instruments", lai nodrošinātu saskaņotu terminoloģijas lietojumu Finanšu instrumentu tirgus likumā un Krimināllikumā.

3. Cita informācija

 Nav.

II. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1. Ietekme uz makroekonomisko vidi  

 Likumprojekts šo jomu neskar.

2. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un administratīvo procedūru vienkāršošanu  

Likumprojekts šo jomu neskar.

3. Sociālo seku izvērtējums 

Kriminālatbildības noteikšana par iekšējās informācijas izmantošanas aizlieguma pārkāpumu un tirgus manipulāciju aizlieguma pārkāpumu ir stingrāks sods nekā līdz šim noteiktā administratīvā atbildība par šāda veida pārkāpumiem. Tādējādi stingrāka soda noteikšana varētu darboties kā preventīvs līdzeklis.

Finanšu instrumentu tirgus likumā noteikts, ka par ieguldījumu brokeru sabiedrību, Latvijas Centrālā depozitārija un regulēto tirgu organizētāju valdes un padomes locekļiem nedrīkst būt personas, kuras notiesātas par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu vai pret kurām ierosināta krimināllieta par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Tādējādi arī personas, kuras būs pārkāpušas iekšējās informācijas izmantošanas aizliegumu vai veikušas tirgus manipulācijas, nevarēs ieņemt šos amatus.

4. Ietekme uz vidi 

 Likumprojekts šo jomu neskar.

5. Cita informācija 

 

 III. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

 

Likumprojekts šo jomu neskar. (tūkst. latu)

Rādītāji

Kārtējais gads

Nākamie trīs gadi

Vidēji piecu gadu laikā pēc kārtējā gada

 1

 2

 3

 4

 5

 6

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos  

Likumprojekts šo jomu neskar.

2. Izmaiņas budžeta izdevumos  

Likumprojekts šo jomu neskar.

3. Finansiālā ietekme 

Likumprojekts šo jomu neskar.

4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai 

Likumprojekts šo jomu neskar.

5. Detalizēts finansiālā pamatojuma aprēķins  

Likumprojekts šo jomu neskar.

6. Cita informācija  

  

 

  IV. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz
spēkā esošo tiesību normu sistēmu

1. Kādi normatīvie akti (likumi un Ministru kabineta noteikumi) papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti.

Attiecībā uz Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) norāda to izdošanas mērķi un galvenos satura punktus, kā arī termiņu, kādā paredzēts šos noteikumus izstrādāt  

Grozījumi citos normatīvajos aktos nav nepieciešami.

2. Cita informācija 

 

  V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām
atbilst normatīvais akts

1. Saistības pret Eiropas Savienību

 

1995. gada 12. jūnija Eiropas līgums par asociācijas izveidošanu starp Eiropas Kopienām un to dalībvalstīm no vienas puses un Latvijas Republiku no otras puses.

2. Saistības pret citām starptautiskajām organizācijām 

 Likumprojekts šo jomu neskar.

3. Saistības, kas izriet no Latvijai saistošajiem divpusējiem un daudzpusējiem starptautiskajiem līgumiem 

Likumprojekts šo jomu neskar. 

4. Atbilstības izvērtējums 1. tabula

Attiecīgie Eiropas Savienības normatīvie akti un citi dokumenti (piemēram, Eiropas Tiesas spriedumi, vadlīnijas, juridiskās doktrīnas atzinums u.tml.), norādot numuru, pieņemšanas datumu, nosaukumu un publikāciju 

Eiropas Parlamenta un Padomes 2003. gada 28. janvāra Direktīva 2003/6/EC par iekšējo informāciju un tirgus manipulācijām (Eiropas Kopienu Oficiālais Žurnāls L 096, 12.04.2003., 16.-25. lpp.).

 2. tabula

Latvijas normatīvā akta projekta norma (attiecīgā panta, punkta Nr.)

Eiropas Savienības normatīvais akts un attiecīgā panta Nr.

Atbilstības pakāpe (atbilst/
neatbilst)

Komentāri

2. pants.

Direktīvas 2003/6/EC 14. pants.

Atbilst.

 

VI. Kādas konsultācijas notikušas,

sagatavojot normatīvā akta projektu

1. Ar kurām nevalstiskajām organizācijām konsultācijas ir notikušas

Konsultācijas ar nevalstiskajām organizācijām nav notikušas.

2. Kāda ir šo nevalstisko organizāciju pozīcija (atbalsta, iestrādāti tās iesniegtie priekšlikumi, mainīts formulējums to interesēs, neatbalsta)   

Skat. iepriekšējo atbildi.

3. Kādi sabiedrības informēšanas pasākumi ir veikti un kāds ir sabiedriskās domas viedoklis 

Likumprojekts ir ievietots Finanšu un kapitāla tirgus komisijas mājas lapā internetā www.fktk.lv.

4. Konsultācijas ar starptautiskajiem konsultantiem

  

Likumprojekta izstrādē notika konsultācijas ar profesoru Nis Jul Clausen un ar Dānijas Ārlietu ministrijas pārstāvi Christen Boye Jacobsen Dānijas valdības projekta LET 0097-Latvian Securities Legislation ietvaros.

5. Cita informācija  

 Nav.

 VII Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde

1. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde no valsts un (vai) pašvaldību puses - vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas 

Likuma izpildei nav nepieciešams radīt jaunas valsts institūcijas, kā arī nav nepieciešams paplašināt esošo institūciju funkcijas. Likuma izpildi nodrošinās Finanšu un kapitāla tirgus komisija.

2. Kā sabiedrība tiks informēta par normatīvā akta ieviešanu

 

Pēc likuma pieņemšanas Saeimā tas tiks ievietots Finanšu un kapitāla tirgus komisijas mājas lapā internetā www.fktk.lv, kurā ar likuma grozījumiem varēs iepazīties visas ieinteresētās personas.

3. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja normatīvais akts viņu ierobežo  

 Likums neierobežo indivīda tiesības.

4. Cita informācija

 Nav.

  

 

Finanšu ministrs V. Dombrovskis

 

 

Valsts sekretāre

Juridiskā departamenta direktore

Par kontroli atbildīgā amatpersona

Atbildīgā amatpersona

 

     

V. Andrējeva

E. Strazdiņa

M. Radeiko

K. Drēviņa

 

 

 

10.06.2003. 16:45

K. Drēviņa

934

7774881, kristine.drevina@fktk.lv